
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Dropout Voltage | 110 mV |
| Min Input Voltage | 800 mV |
| Output Current | 350 mA |
| Output Voltage | 1.2 V |
| Output Type | Fixed |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 months ago) |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 months ago) |
| Load Regulation | -1 µV/mA |
| Line Regulation | 5 µV/V |
Stock: 20217
Distributors
pcbx
Unit Price$0.43773
Ext.Price$0.43773
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.43773 | $0.43773 |
| 10 | $0.25990 | $2.59900 |
| 50 | $0.21290 | $10.64500 |
| 100 | $0.17440 | $17.44000 |
| 500 | $0.12226 | $61.13000 |
| 1000 | $0.07951 | $79.51000 |
| 3000 | $0.07387 | $221.61000 |
| 5000 | $0.07010 | $350.50000 |
